Na mé úvodní stránce „Co tady najdeš“ se můžeš dočíst, že jsem strávila rok v Indonésii, převážně na Bali, a určitě se tam chystám znovu, jen co mi to Covid-19 dovolí. To je také důvod, proč jsem psala hlavně o této destinaci, a proč jsem ji věnovala tuto samostatnou rubriku „Bali bez make upu“,  jelikož jsem za ten rok nasbírala spoustu zážitků a zkušeností, o které by byla škoda se nepodělit. I přesto doporučuji si veškeré informace ověřit z více zdrojů, protože zkušenosti se liší člověk od člověka, minutu od minuty. Opět chci upozornit na to, že můj blog má být místem, kde člověk načerpá inspiraci, ale je pak na každém, co si zvolí a co si z článků vezme.

A jelikož jsem odjakživa velmi upřímná, chci psát nejen o tom hezkém, ale také o těch méně příjemných věcech. V této rubrice najdete tedy vše, co se týká Bali bez větších příkras. Vše proložím samozřejmě obrázky či videi pro lepší představu. Od cesty na Bali nechci nikoho odrazovat, pořád je tu spoustu nádherných míst, která stojí za návštěvu, nicméně pro někoho by mohlo být nemilým překvapením, že to již dávno není jen oáza klidu lemovaná rýžovými poli a široko daleko jen palmy, dlouhé bílé pláže, a zvuky přírody.

Bílou pláž na Bali nenajdeš
Takovou pláž na Bali nenajdeš, ale lze objevit spoustu jiných

Mě samotnou spoustu věcí nepříjemně překvapilo, ale beru to jako součást vývoje jak ostrova, tak dostupnosti cestovat a tím rozšíření turismu. Nemohu na to nadávat, jelikož jsem tu sama turista. Ovšem i zde je třeba podotknout, že není turista jako turista. A místa sama o sobě jsou pořád ohromující, ale my lidé jsme schopni je zničit pro „lajky“ na Instagramu.

Ačkoli se na Bali spoustu věcí mění přímo před očima, pořád zastávám názor, že si zdejší lidé a příroda (nejen na Bali) zaslouží respekt. Nejsem žádný ekoterorista ani člen Greenpeace, ale po delším pobytu v Indonésii mi už mnoho věcí není lhostejných, proto slušně s pokorou prosím, ať už navštívíš jakoukoli zemi nebo i jen park nedaleko baráku, chovej se k místu, jako by ti patřilo, ne jako k popelnici, kterou popeláři jednou za čas odvezou a ty se o to nemusíš víc starat. Pamatuj, že my bez přírody nepřežijeme, jídlo neroste v supermarketu a zásoby vody se netvoří v kohoutku, kdežto příroda si bez nás poradí, ba ji bude mnohem lépe.

Děkuji.

Sdílej a inspiruj ostatní