Ve zkratce: inspiraci na cesty, nyní především o Bali a ostrovech v okolí, které jsem procestovala, včetně praktických informací, dále budu psát o mých poznáních na cestách, o motivaci, pozitivním přístupu, a o mém nejoblíbenějším koníčku – o jídle. To vše v češtině. Blogem si nechystám vydělávat, nemám tu reklamy, placené spolupráce apod., vše, o čem píšu, je založeno jen a pouze na mé osobní zkušenosti. Mohu si i proto dovolit psát o věcech upřímně, tak jak jsou, ne proto, abych tě někam vlákala a já z toho měla provizi.  

Podrobněji, proč jsem založila tento web:

Ráda bych se vyhnula všudypřítomným klišé „baví mě cestování a písmenkování…“ (což navíc částečně prozrazuji v okénku „o mě“ na úvodní stránce vpravo), ale nevím jak. Je totiž fakt, že psaní, respektive jazyk jako takový, mě odjakživa fascinoval. Slova, psaná i mluvená, považuji za nejmocnější nástroje na Zemi, dokáží ranit, rozněžnit, nadchnout, rozplakat i rozveselit, dokáží vyvolat konflikt a zároveň zajistit mír, přinutí nakupovat, brát si půjčky atd., záleží jen na tom, jak je lidstvo použije. A cestování – poznávání jiných kultur, nových podnětů, odlišných zvyků, podle mě znalost jazyka a umění jeho používání velmi podporuje. Člověk se nejen naučí pojmenovat více věcí, o kterých do té doby neměl ponětí, ale zároveň je schopný více rozumět, chápat a přijímat nové, jiné, a nemá z toho strach, díky čemuž dokáže být laskavější a vstřícnější, protože nemá tendenci hned odsuzovat něco/někoho jen proto, že to/ho/ji/je nezná nebo si udělal obrázek na základě titulku v novinách/na internetu, ale sám si prožije, pozná a může vyhodnotit, zda je to nebezpečné nebo jen neznámé. Dnes si bohužel lidé tyto pojmy často pletou. Mají strach z neznámého a přitom nevědomě podporují nebezpečné. Věřím, že jazyk, kterým mluvíme, formuje i způsob, jakým myslíme.

Cestování je zábava
Poznej se mnou svět s úsměvem

Byla bych moc ráda, kdyby na světě bylo co nejvíce vstřícných a chápavých lidí, rozhodla jsem se proto, že se podělím o své zkušenosti, které jsem na cestách získala, aby i ostatní vycestovali, poznali, že „jiné“ nemusí nutně znamenat zlé. Zároveň ale vím, že cestování není jen o hezkých výhledech, ale je potřeba zajistit pár záležitostí před odjezdem, během cesty i po odjezdu, nebudu proto psát jen o krásných místech, která jsem viděla, ale věnuji i pár praktických rad, např. ohledně víz, letenek, přepravě, práci apod., které návštěvu cizí země, ať už na krátkodobou dovolenou nebo i delší pobyt, usnadní.

Aktuálně jsem od 2/2018 v Indonésii (již po třetí), převážně na Bali, proto budu psát nyní hlavně o této lokalitě, jelikož o ní mohu poskytovat aktuální informace. Každá země se vyvíjí, některé rychleji, některé pomalu. Bali se v některých ohledech mění ze dne na den, ať už jsou to ceny nebo možnost přepravy po ostrově, jiné zůstávají stabilní.

Články o důležitých tématech, jako jsou např. víza, jsou protkané odkazy na oficiální zdroje, proto se na ně vždy raději podívej, zda neproběhla od vydání mého článku nějaká změna. Prosím, ber články jako zdroj inspirace, ale nelpi na nich, neber vše jako dané, a to se nevztahuje jen na mé články, ale na vše, co zahlédneš na internetu/v televizi/zaslechneš v podcastu nebo v rádiu. Co se líbilo mě, co fungovalo mě, neznamená, že bude fungovat/se líbit tobě. „Tisíc lidí znamená tisíc názorů, tisíc chutí, tisíc zkušeností, někdy i více. Co platilo v pondělí ráno, nemusí platit v pondělí večer, co lze uplatnit v Česku, může být nemožné na Slovensku apod. Čti, poslouchej, inspiruj se, prověřuj, poznávej, a nedělej ukvapené závěry.

Teď na mém blogu najdeš pět rubrik:

  1. Poznej se mnou svět – kam budu psát o místech, která jsem navštívila (např. popíšu roadtrip z Bali na Sumbawu, potápění a cestu na souostroví Raja Ampat, a mnohem víc), a zároveň je tam podkategorie „Praktické rady“, kde jsou již teď k dispozici články Víza na Bali 2018, Transport na Bali, (a přibudou také základy indonéštiny, čím se na Bali platí, kde kupuji letenky, cestovní pojištění atd.). Věřím, že tě články budou nejen inspirovat, ale budou ti i nějakým způsobem nápomocné.
Cestování na skútru
Poznej se mnou svět s úsměvem

 

  1. Bali bez make upu – na Bali jsem strávila několik měsíců a procestovala i pár ostrovů v okolí. Tak jako každá jiná země se velmi rychle vyvíjí, proto se s chci podělit o aktuální zážitky i praktické rady z tohoto ostrova bohů.

  1. Jím hodně, jez také – jelikož jsem opravdu vášnivý jedlík, dobré jídlo mi dokáže rozzářit den, špatné mi jej zase totálně zkazit, věnuji tuto rubriku místům, kde jsem se dobře, špatně nebo normálně najedla. A vzhledem k tomu, že mě baví nejen konzumace, ale i vaření, pečení a smažení, objevíš tam i recepty, podle kterých kuchtím. Napadlo tě někdy, upéct si doma rohlíky? Zkus to, je to snadné.
české rohlíky upečené na Bali
Domácí české rohlíky upečené na Bali

 

  1. Nesmrtelnost brouka – díky cestování poznávám nejen cizí země a kultury, ale také sebe, svou osobnost, pozoruji své nálady, pocity i mou přeměnu vnímání světa kolem. Prozkoumávání Země mi úplně převrátilo způsob uvažování o mě, o přírodě, náboženství, realitě atd. Nenutím nikoho, aby přijímal mé hodnoty, ztotožňoval se s mým pohledem na svět. Jen se o to chci podělit, jak dění kolem sebe vnímám, jak na mě která místa zapůsobila, a třeba se najde někdo, kdo to bude mít podobně, anebo úplně naopak. Budu ráda za zpětnou vazbu, tvůj pohled na svět, tvůj názor, tvou zkušenost, ráda si rozšířím obzory.
Zapadající slunce
Západy slunce jsou úžasné
  1. Nakopnu tě – sama vím, že se někdy člověk může dostat do situací, kdy má pocit, že nemůže dál. Chtěla bych tuto rubriku věnovat všem, kteří potřebují trochu nebo i hodně namotivovat, nebo jen popostrčit k tomu, aby zvedli zadek a šli něco dělat. V této rubrice najdeš jak motivační citáty, tak i mé osobní zkušenosti, které ti pomohou roztáhnout křídla a letět. Zítra totiž nemusíš být tam, kde jsi dnes, nejsi strom.
Nezapouštěj kořeny, kde nejsi šťastný
Nejsi strom, jdi tam, kam tě táhne srdce

Teď už tedy víš, co na mém blogu najdeš a já se těším na naši společnou cestu. Na kvalitě článků mi záleží, vše se snažím si několikrát ověřit, než něco publikuji, i si to po sobě přečíst, ale vím, že nejsem neomylná. Proto pokud najdeš na mém blogu chybu/neúplnou informaci, napiš mi, prosím, ráda upravím, aby to další čtenáře po tobě již neobtěžovalo. Kvalita ovšem vyžaduje čas, tedy alespoň u mě, nebudu proto blog zasypávat nějakým shlukem písmen každý druhý den, jen aby byl plný něčeho, a vlastně ničeho. Dávám přednost kvalitě oproti kvantitě, proto někdy vydám jen dva články za měsíc, jindy třeba dva za týden, vše se odvíjí od mé tvůrčí nálady i místech, které zrovna prozkoumávám.

Jestli chceš dostat echo, že jsem něco nového vytvořila, napiš mi svůj email na můj, a já ti dám obratem vědět, jakmile nový článek publikuji. Pokud máš kamaráda, kamarádku, přítele, přítelkyni, ségru, bráchu, dědu, babičku, tetu, strejdu, prostě kohokoli, koho by mé články mohly inspirovat, sdílej s nimi odkaz na můj blog nebo jen jednotlivé články, protože i když se může zdát, že tu není nic, můžeš tu nalézt všechno, tak jako já na Sumbawě.

Věřím v karmu, snažím se šířit dobro, a to se ke mně vrací v podobě laskavých lidí, které na svých cestách potkávám, a naštěstí jich není málo. Děkuji za ně, děkuji za lidi s velkým srdcem.

Cestuj, ať už z domu do práce nebo napříč světem, s úsměvem. Úsměv je jediný univerzální jazyk, kterým se dorozumíš po celé zeměkouli. Mám to vyzkoušené a funguje to!

Niky

Co tady najdeš
5 (100%) 2 vote[s]
Sdílej a inspiruj ostatní