Slavnosti ogoh-ogoh
Bali bez make upu, Články, Poznej se mnou svět, Praktické rady, Samostatné

Den ticha a ogoh-ogoh na Bali

Jak oslavují na Bali příchod Nového roku. Co je to tzv. ogoh-ogoh a Den ticha, kdy probíhá, jaká pravidla se musí dodržovat a kam případně vycestovat.  O to vše se s Tebou podělím v tomto článku.

Silvestr na Bali

Dnes 6. 3. 2019 to večer na Bali bude žít. Místní se budou moci pochlubit výsledky své několikaměsíční práce na obrovských sochách s hrozivými výrazy představující démony a různá ďábelská stvoření, kterým se říká ogoh-ogoh.

Socha ogoh-ogoh za bílého dne
Socha ogoh-ogoh za bílého dne

Tak jako my slavíme Silvestr za velkého rámusu odpalováním rachejtlí, na Bali vyrazí průvod místních, z nichž někteří vytváří co možná největší hluk, aby jím zahnali zlé démony, a jiní za pomoci bambusové konstrukce s kolečky táhnou sochu v nadživotní velikosti ulicemi Bali. V každém průvodu je ještě několik mužů s bambusovými tyčemi, kterými nadzvedávají kabely elektrického vedení, aby by bylo možné se sochou v nadživotní velikosti projít.

 

Osvětlená socha ogoh-ogoh
Obrovská socha ogoh-ogoh v noci

Kde můžeš ogoh-ogoh vidět v akci

Takový průvod lze spatřit ve všech větších ulicích, někde jsou honosnější, někde menší, stejně jako je to s ohňostroji v ČR. Já osobně jej zažila na křižovatce ulic Jalan Raya Canggu a Jalan Batu Bolong. On totiž na každé větší křižovatce průvod zastaví, a během značného povyku točí se sochou do kola. Asi nemusím zmiňovat, že muži oblečení do slavnostního oblečení se během takového výkonu značně zpotí. Místní věří, že ogoh-ogoh pohltí negativní energii všech přihlížejících a zažene zlé duchy. Tento rituál zvaný Bhuta Yajna, kdy Yajna znamená doslova něco obětovat, je dokončen spálením sochy ogoh-ogoh, čímž se vymýtí veškeré negativní elementy a balijský lid se očistí.

Praxe versus duchovno

Ovšem některé sochy jsem mohla vidět zaparkované na zahradách, před domy apod., ještě měsíc po slavnostech, zřejmě si je nechávají na příští rok, ono přeci jen vytvořit takové monstrum něco stojí, a zároveň už často při stavbě soch využívají kromě přírodních materiálů i plasty, kvůli kterým by pálení nebylo zrovna očišťujícím rituálem pro místní ovzduší.

Den ticha – Hari Raya Nyepi

Po slavnostním a hlasitém rituálu následuje tzv. Den ticha, neboli Hari Raya Nyepi.

Nyepi trvá 24 hodin, a každý rok vychází na jiné datum. Letos začne 7. 3. 2019 v 6 hodin ráno a skončí následující ráno, tedy 8. 3. 2019 v 6 hodin. Je to den určený k tomu, aby se člověk věnoval sám sobě, svým myšlenkám, přemýšlel o svých činech a meditoval.

Během těchto 24 hodin je zakázáno svítit, dělat jakýkoli hluk, nesmí se vycházet z domu, natož jezdit na skútru/autem, nesmí se pracovat atd. K tomu ale napomáhá to, že je vše na ostrově zavřené, včetně letiště, tzn., že 7. 3. 2019 nebude možné po 6h ranní na Bali přijet, ani z něj odletět. Loni nešel dokonce ani internet, vláda se dohodla s poskytovateli připojení a ti odpojení skutečně dodrželi. Pro některé to musel být šok, možná přímo odvykací kúra, protože zrovna balijský národ patří k těm nejvíce připojeným. Myslím si, že by to prospělo všem, takový Den ticha, ale umím si představit ten chaos, který by to ve vyspělých zemích způsobilo. Dále by místní měli držet půst, ale toho jsem se neúčastnila a potichu doma uvařila. Abych to shrnula, základy rituálu jsou: žádný oheň/světlo (ani elektřina), žádná práce, žádné cestování, držení půstu.

Celá ceremonie

Přesto, že obecně jsou známé převážně Den ticha a slavnosti s průvodem ogoh-ogoh, jde o mnohem obšírnější ceremonii.

Začíná se přibližně již 3 dny před Nyepi očistným rituálem Melasti, následuje průvod s ogoh-ogoh, Den ticha, po Nyepi následuje rituál Yoga Brata, který je věnovaný meditaci, během pátého rituálu Labuh Brata si hinduisté odpouštějí a těší se na nadcházející dny, a celý festival Nyepi se uzavírá šestým rituálem Dharma Shanti.

Povoleno pro turisty

Turisté mají povoleno se pohybovat v rámci resortu/hotelu, ale nesmějí z něj vyjít ven na ulici, a měli by dodržovat patřičný klid.

Jestli tě bude lákat během tohoto dne vyjít ven, prosím, nedělej to. Nejen, že po ulicích chodí kontroly, takže se bez pokuty moc daleko nedostaneš, ale odnesou to i pracovníci hotelu, že tě dostatečně neohlídali.

Kromě pokuty a možnosti být v místních novinách jako ten „debil“, který porušil zákaz vycházení, je tu ale mnohem důležitější aspekt, proč nevycházet ven, a to je respekt k místním tradicím. Když už se rozhodneš během tohoto dne zůstat na Bali, tak dodržuj jejich pravidla a cti jejich kulturu a zvyky.

Proč Den ticha

Kromě toho, že je to den určený k sebepoznání a meditaci, tak se říká, že v tento den prolétají nad ostrovem zlí démoni, kteří si ale díky Dni ticha myslí, že je ostrov neobydlený a zase odletí.

Kam vyrazit na Den ticha

Chápu, že jestli jsi přijel/a na Bali na krátkou dobu, tak nechceš strávit drahocenný čas zavřený/á někde v hotelu. Pak doporučuji odjet na jakýkoli vedlejší ostrov jako Lombok, Gili, apod., kde Nyepi neslaví.

Pozor ale, rozhodně doporučuji jet dříve než den-dva dopředu, protože věř, že nebudeš sám/sama, kde se vydá mimo Bali, a je možné, že již neseženeš lístky na loď. Já si zkusila obě verze – ve 2017 jsem vyrazila na Sumbawu 3 dny před Nyepi, do přístavu přijela v 7h ráno a čekala jsem téměř 3 hodiny ve frontě, na přímém slunci, než na mě vyšla řada a dostala jsem se na loď směr Lombok (a to mohu být ráda, že na mě řada vyšla). Ve 2018 jsem se účastnila slavností a užila si Den ticha. Obojí má něco do sebe. Já osobně jsem ráda, že jsem slavnosti zažila, nejvíce mě fascinovala noční obloha během Nyepi, kdy jsem tajně po tmě z balkonu sledovala miliony hvězd na čisté obloze, byla to neskutečná nádhera. Věřím, že tento jediný den, kdy je zákaz používání všech motorových vozidel, je dokonalým očistným rituálem také pro místní přírodu.

Dle mého bychom si zrovna z tohoto mohli vzít příklad, umět na chvilku vše vypnout a být sami se sebou.

Čas je relativní

Bali je důkazem toho, že čas je opravdu relativní. Nový rok 1941 – Balinese Saka year tam letos oslaví tedy 7. 3. 2019, a napříště vyrazí s ogoh-ogoh do ulic oslavit rok 1942 v úterý 24. března 2020, tzn., že Nyepi bude od 6h ráno 25. 3. do 26. 3. 2020 opět do šesti ráno – mysli na to, až si budeš plánovat dovolenou 🙂

Štastný Nový rok!

 

Sdílej a inspiruj ostatní

Mohlo by se ti také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *