Bali bez make upu, Články, Poznej se mnou svět, Praktické rady, Samostatné

Jak na Bali – kde, kdy a za kolik koupit letenky

Kde a kdy si mám koupit letenky na Bali? Na kolik vlastně vyjdou? Na to se nejčastěji ptáte, a já se v tomto článku podělím o své zkušenosti, které by mohly být nápomocné. Věděl/a jsi, že Tě letenka s „nízkonákladovkou“ může vyjít dráž než s normální leteckou společností? Přehled najdeš níže, stejně jako pár tipů, na co si dát při výběru/koupi letenky pozor. 

Pozn. Na Bali jsem letěla pouze třikrát ve 2017-2018, proto ber tyto informace jen jako zdroj inspirace, díky kterým si uděláš určitý obrázek a rozhodni se podle svých možností a preferencí. Aktuální ceny letenek jsem si ale při psaní tohoto článku vyhledala, aby byly relevantní. Světle růžová slova jsou odkazy na stránky, které jsem sama využívala.

Jestli se Ti zrovna nechce číst, tak radím i ve videu, kde si koupit letenky (ale nenajdeš v něm kalkulaci, o kolik dražší je letenka s „nízkonákladovkou“ – pro to je potřeba zhltnout písmenka níže 🙂 )

Kde koupit letenky

Já osobně nakupovala letenky na Momondu a ceny ještě průběžně porovnávala na Skyscanneru a Student Agency

Na ostatních serverech jako Letuška a Pelikán jsem bohužel nikdy cenově přijatelné letenky na Bali nenašla, resp. nenašla jsem za stejnou cenu, jako byly např. na Momondu, stejný časový interval (pro mě osobně čím kratší let, tím lepší).

Jen pro porovnání v době psaní článku (4. 12. 2018) jsem zadala vyhledat zpáteční letenku Praha – Bali 14. – 28. 1. 2019.

Momondo mi našlo toto

Letenky na Momondu

Letuška mi našla toto

Letenky na Letušce

Jedná se o první výsledek na obou webech. Jen pozor, např. ten první let na Momondu s China Airlines má zase pro změnu 3 přestupy, což taky není žádná sláva. Ale když porovnáš Quatar Airways krátký let s jedním přestupem za 17.680 Kč, Letuška našla nejlevnější za 17.796 Kč, navíc o den dříve než požadovaný termín a let skoro neuvěřitelných 40 hodin a s 2 přestupy, takže si představ, že chceš letět na 14denní dovolenou a strávíš z toho skoro 3 celé dny v letadle/na letišti…

Nízkonákladový let je paradoxně dražší

Co se týká nízkonákladových letů, osobní zkušenost s nimi nemám a vůbec mě nelákají, většinou zahrnují milion přestupů, dlouhé čekání, odbavené zavazadlo za příplatek a pro mě největší problém (s nadsázkou), žádné občerstvení. V souhrnu když si člověk poté sečte všechny příplatky, tak paradoxně let s „nízkonákladovkou“ vyjde kolikrát ještě dráž než s běžnou aerolinkou (ne vždy!). Nebavíme se tu ale samozřejmě o tom, pokud chceš cestovat low cost, takže více stopoverů uvítáš stejně jako každou ušetřenou stokorunu, a raději si s sebou na cestu namažeš 10 rohlíků s paštikou, abys toho za co nejméně peněz viděl/a co nejvíce (i tento způsob cestování je naprosto v pořádku, ale to by bylo na jiný článek).

Nízkonákladové lety na Bali poskytuje např. Scoot, ale kromě nepříjemností, které popisuji výše, Scoot ještě navíc nelétá z Prahy, nejblíž je např. Berlín, takže musíš připočítat náklady na cestu do a z Berlína. Navíc létá jen v určité dny, tzn., že je i omezenější výběr termínů.

Jen pro představu, vyhledala jsem na Scootu také zpáteční letenku na Bali (z Berlína) a sečetla veškeré příplatky.

Kalkulace nízkonákladového letu se Scootem

Samotná zpáteční letenka Berlín – Bali – Berlín vyšla v době mého vyhledávání na 544,40 EUR = cca 14.105 Kč

Nízkonákladový let
Cena zpáteční letenky se Scoot

Když si vybereš termín, vyskočí na Tebe okénka:

Příplatky u nízkonákladovky
Zavazadlo a jídlo u Scoot za příplatek

Jak vidíš, tak samotné zavazadlo 20 kg je za příplatek 60 EUR = cca 1.555 Kč, popř. kombinace zavazadlo + jídlo za 104 EUR = cca 2.696 Kč.

To znamená, že pokud bys letěl jen se zavazadlem, vyjde Tě letenka na cca 15.660 Kč (limit je navíc jen 20 kg, běžně je 23 kg, některé společnosti nabízejí i 30 kg). A pokud budeš chtít i během té dlouhé cesty jíst, vyjde Tě letenka s nízkonákladovkou na 16.801 Kč. Rozdíl je v tuto chvíli oproti letu s běžnou leteckou společností  cca 880 Kč.

No, ale nezapomeň ještě na cestu do Berlína. O letu se ani nezmiňuji, zpáteční letenka Praha – Berlín vyjde i na necelé 4.000 Kč.

Let do Berlína se prodraží

Takže jsem vybrala levnější variantu, autobus (cenově podobné jako vlak), ale i tak vyjde zpáteční jízdenka téměř na 1.400 Kč

Zpáteční jízdenka do Berlína

 

Suma sumárum, když porovnáš stejné služby, tak letenka s nízkonákladovkou + zavazadlo + jídlo + cesta do Berlína a zpět vyjde na 18 199 Kč, což je ‌ještě o 500 Kč dražší než let s Quatar Airways.

Samozřejmě to není vždy, vím, že jednou nabízel Scoot letenky z Berlína dokonce za 8.000 Kč, pak by cena byla 12.400 Kč a rozdíl je pak víc jak 5.000 Kč. Takže hledej, porovnávej a rozmysli si, co je pro Tebe nejlepší.

Za mnou letěl např. kamarád v dubnu 2018 s Emirates (nabízejí jedny z nejlepších služeb), letenku jsem mu našla v únoru na Momondu za 15.300 Kč (ale byla tam přesně den, druhý den byla za 16.000 Kč a za 14 dní už 18.000 Kč, na červen byla za 23.000 Kč).

Výhodná letenka s Emirates

Kdy koupit nejvýhodnější letenky

Tak to bych taky ráda věděla, opravdu. Tohle je úplně nejčastější dotaz (vyjma počasí), který dostávám. Pravda je ale taková, že žádný kouzelný recept, ideální doba, ani magické zaklínadlo natož pravidlo na koupi výhodné letenky prostě neexistuje. Všeobecně na sezónu – tedy léto u nás v ČR (červen – srpen) jsou letenky dražší, protože si všichni berou nejčastěji volno, děti mají prázdniny, takže se jezdí nejvíc na dovolené, tím pádem ceny všeho (jak letenek, ale i ubytování a různých atrakcí) jsou vysoké, ale člověk může narazit na nějakou super výhodnou first/last minute nabídku.

Když jsem loni hledala letenku na Vánoce 2017, byla jsem v šoku, celý říjen a listopad se ceny  na vánoční termín pohybovaly okolo 28.000 Kč, vyšplhaly se až na 34.000 Kč (sledovala jsem to několikrát denně na různých webech). Jednoho dne ale cena spadla na 18.000 Kč, na termín 25. 12. 2017 – 10. 1. 2018, ihned jsem ji koupila, i když jsem váhala, jestli třeba den nepočkat, zda cena ještě trochu neklesne, a neklesla, druhý den byla za 23.000 Kč. Takže těžko říct, jaký je v tom systém, a zda vůbec nějaký je.

Může se stát, že pár dní před odletem objevíš super výhodnou letenku nebo bude nejvýhodnější jen 3 měsíce před termínem tvé cesty a níž už to nepůjde. Já osobně to beru tak, že pokud je cena za zpáteční let pod 17.000 Kč, tak je pro mě dobrá, někdo má měřítko strop 15.000 Kč, někdo 12.000 Kč, je to různé. Hledání toho nejvýhodnějšího letu vyžaduje čas a trpělivost, obzvláště při omezeném rozpočtu, ale když člověk chce, poradí si 🙂

Na co si dát při výběru/koupi letenky pozor

 • Porovnávej hrušky s hruškami, nenech se zlákat jen nejnižší cenou. Podívej se, kolik Tě čeká přestupů, a kolik času vlastně celkem na cestě v letadle/na letišti strávíš.
 • Zkontroluj si, zda je odbavené zavazadlo zahrnuto u všech letů (někeré výhodné lety mohou být nakombinované s nízkonákladovými, stává se především při vyhledávání letů přes Kiwi).
 • Zkontroluj si, že jsou přílety a odlety ze stejných letišť, popř. si zjisti dopravu, zda se přestup na jiné letiště dá zvládnout.
 • Zvaž, zda Ti čas na přestup bude stačit, někde je 50 min. úplně dostatečných, obzvláště pokud budeš mít zavazadlo odbavené až do cílové destinace (mám zkušenost s 50min. přestupem v Amsterdamu, kde to bylo OK), někde je to risk, že letadlo ani náhodou nestihneš.
 • Podívej se do přepravních podmínek, co si s sebou můžeš vzít na palubu a co naopak musí být v odbaveném zavazadle. Stejně tak si dej pozor na váhu a rozměry zavazadel.
 • Při vyplňování jmen a údajů z pasu během kupování letenky pečlivě zkontroluj jejich správnost, stačí jeden překlep a nemusí Tě pustit do letadla, nebo zaplatíš zbytečně za změnu.
 • Zjisti si, zda při přestupování nebudeš do některých destinací potřebovat víza.
 • Pozor při cestování s jednosměrnou letenkou, některé letecké společnosti Tě nemusí pustit na palubu, budou vyžadovat zpáteční-zakoupenou (s rezervací se narozdíl od ambasády nespokojí), resp. letenku z Indonésie.

Víza a přeprava na Bali

Až vyřešíš letenky, nezapomeň si ověřit, zda na Bali nepotřebuješ víza a zároveň by se ti mohly hodit tipy, jak se po Bali přepravovat, když Uber v Indonésii neseženeš.

Co se týká pojištění a očkování, tak článek zatím není, ale v mém videu je informací dostatek 🙂

Cestování zdar 🙂 Pokud Ti článek přijde aspoň trochu užitečný, sdílej ho s ostatními.

Sdílej a inspiruj ostatní

Mohlo by se ti také líbit...

6 Comments

 1. Jitka says:

  Niky, úžasná hodnota praktických informací, díky za ně 🌸

  1. Niky says:

   Jíťo obrovsky děkuji za podporu, vážím si toho 💜🌺🌞

 2. Vlaďa says:

  Ahoj, chystáme se s partou 6 lidí v září na Bali. Ceny letenek jsou celkém přijatelné.. Našli jsme letenky z Prahy do Amsterdamu a z Amsterdamu do Xiamen (někde v Čině) za krásných 13 500.. rád bych se zeptal jestli nemáš zkušenosti s přestupováním v Číně popřípadě pokud tam máme přestup 16 hodin jestli mi musí letecka společnost poskytnou ubytování. A poslední otázka jestli i když pouze přestupujeme v Číně, tak jestli stejně potřebujeme Víza.

  Jinak super článek, kterej se velmi hezky se čte.

  1. Niky says:

   Krásný den, Vláďo, děkuji za pochvalu i komentář. Bohužel, s přestupem v Číně nemám zkušenost (jen pobyt). Nicméně, na MZV píšou: „ČLR s platností od 1. 1. 2013 zavádí novou vízovou politiku pro turisty ze 45 zemí světa včetně ČR. Turisté mohou vstupovat do níže uvedených měst a pobývat zde po dobu 72 hodin bez víza za níže uvedených podmínek:
   – mají platnou letenku s odletem během 72 hodin z města uvedeného v seznamu do třetí země;
   – mají platné vízum této třetí země (pokud je třeba);
   -pohyb turistů je omezený pouze na oblast vstupu (navštívit více měst není možné);
   Seznam měst uplatňujících 72 hodinový bezvízový režim:
   Peking, Šanghaj, Guangzhou, Chengdu, Chongqing, Shenyang, Dailan, Xian, Guilin, Kunming, Hangzhou, Xiamen, Wuhan, Tianjin, Harbin a Nanjing
   V případě, že by turista ze závažného důvodu (např. hospitalizace) nemohl opustit ČLR do 72 hodin, je možné si požádat o příslušné vízum na imigračním úřadu.“ https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/cina/cestovani/visa.html
   To znamená, že víza při přestupu nebudete potřebovat, pokud letíte přes jedno z výše uvedených měst. Co se týká povinnosti zajistit ubytování při dlouhém přestupu, to je podle mě čistě na leteské společnosti, takže bych se spojila přímo s nimi.
   Přeji pohodový let bez problémů a úžasný pobyt na Bali plný skvělých zážitků 🙂

   Niky

 3. Filip says:

  Ahoj, cca před 14 dny bylyzpáteční letenky na Qatar Airways na Bali koncem června za cca. 16000,- Kč. Teď už bohužel za 18000,- Kč:( je možné, že se letenky ještě vrátí na cenu kolem 16000,- Kč ? Díky 🙂

  1. Niky says:

   Krásný den, Filipe, bohužel, jak píšu v článku, vývoj ceny nelze předvídat, možné to je, ale bohužel to nedokážu zaručit.
   Niky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *