Články, Jak žiju život, Novinky a tipy, Samostatné

Na Bali v zimě 2020: Ptám se koronaviru, jestli mě pustí

Ještě na začátku března 2020 by mě ani ve snu nenapadlo, že možnost cestování bude ovlivněna něčím jiným, než zůstatkem na mém bankovním účtu. Co se Bali týká, brala jsem ještě v úvahu možné komplikace kvůli Mt. Agungu, ale spíš jsem počítala s tím, že letošní zimu už zase strávím v teple. Plánovala jsem prozkoumat Thajsko, Vietnam, Filipíny, a následně zakotvit tam, kde budu mít nejvhodnější podmínky jak k práci, tak i ke svému šťastnému bytí. Ale jak se říká, „chceš-li Boha rozesmát, řekni mu své plány…“ Ještě teď si vybavuji rozhovory se svými kamarády, kteří se ptali, kdy zase s Michalem vyrazíme na cesty, a já vždy (poučena z minulosti) s opatrností a trochu i nadsázkou odpovídala, že když se nic nepodělá a bude se moc lítat, tak na přelomu října/listopadu 2020. Michal se mi pokaždé smál, proč by se jako nemohlo létat a dodával, že na konci října určitě zmizíme z ČR. A bum, v polovině března byl zákaz nejen létání, ale prakticky i vycházení ven.

Na začátku karantény jsme byli vděční, že jsme během ledna stihli procestovat Srí Lanku. Navíc jsme měli/máme oba to štěstí, že nás opatření nepostihla ani v práci. Já pracuji 100% na dálku, takže se pro mě nic nezměnilo ani v pracovní sféře, Michal svou práci také zvládl dělat z domova, a vzhledem k tomu, že jsme další pořádnou cestu plánovali až na zimu, neřešili jsme žádná omezení.

Nyní již ale pomalu pokukuji po tom, jak se situace vyvíjí, ale protože se opatření/omezení velmi často mění, nepanikařím a nedělám předčasné závěry. Avšak už teď je jasné, že mé původní cestovatelské plány nechám pro jistotu až na příští rok. Letos budu ráda, když se nám podaří zazimovat se alespoň na Bali. Přeci jen to tam známe a víme plus mínus co očekávat. Na častější přejezdy/přelety to nevidím.

Aktuální situace na Bali

Abych byla alespoň trochu v obraze, sleduji FB stránku Bali Covid Update, kde sdílí průběžně novinky (v angličtině) týkající se Covid-19 opatřeních na Bali, a občas zavítám ještě na The Bali Sun. Guvernér nedávno oznámil, že se chystají otevřít Bali pro mezinárodní turisty v průběhu září 2020 v takzvané fázi III, konkrétně je navržené datum 11. 9. 2020. Nyní je vstup pro cizince do Indonésie zakázaný, viz tato opatření, a ambasáda nevydává víza (na ambasádě mi dnes oznámili, že prozatím nemají ani předběžný plán, kdy začnou víza pro turisty znovu vydávat). Termín možného otevření Bali, 11. září, není jistý, neber ho závazně, vše závisí na vývoji i šíření viru. Proto se zatím ještě úplně neraduji, ale ani nepropadám beznaději.

Moje plány

I když jsem se na další dobrodružnou výpravu neskutečně těšila, nejsem smutná. Beru vše tak, jak je. Naopak jsem vděčná, že žiju teď v ČR, kde jsme koronavirovou situaci zvládli poměrně dobře (nechci rozebírat politiku a ani se dloubat v tom, co vše by se dalo udělat lépe – vždy se dá totiž něco udělat lépe). Soustředím se na pozitiva, která mě dělají šťastnou – léto v Čechách jsem měla vždycky ráda (teplo a dlouhé večery mě baví), opatření už se rozvolňují a já mohu navštěvovat své oblíbené restaurace, kavárny, i se věnovat sportům, které mi dobíjí baterky stejně jako sluníčko, vídat se s přáteli a nechávat se jimi inspirovat atd.

Byť preferuji teplo a na odjezd za hranice už jsem byla slušně natěšená, nechci nic lámat přes koleno. Jestliže nebudou k dispozici víza či letenky za rozumnou cenu, raději si počkám a poletím později. Občas se pozastavím nad svými pocity, kdy už jsem považovala cestování za samozřejmost, stačilo zabrouzdat na internet a pořídit si letenky kamkoli, kam to finanční rezervy umožnily. Nemusela jsem se nikoho dovolovat a teď se poprvé v životě ptám, koronavire, pustíš mě letos v zimě aspoň na Bali?

Sdílej a inspiruj ostatní

Mohlo by se ti také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *