Vyhlídka Piaynemo Raja Ampat
Články, Poznej se mnou svět, Samostatné

Raja Ampat – poslední ráj na Zemi, který ale není pro každého

Když se řekne Indonésie, většina lidí si představí Bali. Ostrov bohů má jistě své kouzlo, a aniž by člověk věděl proč, má tendenci se tam vracet. Nicméně kvůli vzrůstajícímu množství turistů se vytrácí všudypřítomný klid vybízející k rozjímání a zpomalení. Další často mylnou představou jsou dlouhé bílé pláže a tyrkysová voda ideální ke šnorchlování, těch totiž na Bali ve skutečnosti není mnoho, přeci jen se jedná o oblíbenou destinaci surfařů, což znamená vlny, od malých po obrovské, na jakékoli surfařské úrovni člověk je, bez pochyby tam najde spot, který bude sedět jeho dovednostem a aktuální náladě, ovšem tím se logicky snižuje počet zakoutí se zrcadlovou hladinou.

Perfektní místo nejen na digitální detox

Jestliže tedy toužíš po klidném místě, kde písek připomíná moučkový cukr, a pod vodou to hraje všemi barvami, zaleť si trochu dál. Cesta je to poměrně komplikovaná i z Bali, natož z Evropy. Je potřeba se dostat až na Západní Papuu, kde se indonéské souostroví Raja Ampat ukrývá. Po úmorné cestě letadlem, loděmi i loďkami, trvající s přestupy z Bali i 20 hodin (samozřejmě záleží na spoji), objevíš nádherné místo s dechberoucí podvodní říší ideální nejen na digitální detox, ale i na hledání sám/sama sebe a přehodnocení svých dosavadních hodnot. 

Bílá pláž na ostrově Pam

Mě samotnou pobyt na Raje otevřel dveře do světa, který jsem do té doby zcela přehlížela, do světa, kde jsem si začala intenzivněji vážit přírody, sama sebe a svého času investovaného do sebe. Já totiž bývala, nebojím se říct, ambiciózní workoholik, práce pro mě byla na prvním místě. Hlavně neustále něco dělat, nezastavovat. A pak vás jednoho dne z loďky vyklopí na území, kde není žádný signál, elektřina ani wifi. Zato je tam teplo, bílý jemný písek, tyrkysová voda, palmy a především spoustu času. Nebudu nalhávat, že to není z počátku náročné, protože pro lidi ve vyspělých zemích je tak nějak normální, že se musí zabavit, nemít prostoje, když už se přeci jen objeví chvilka volna, ládujeme do sebe feedy na Facebooku nebo Instagramu, abychom zaměstnali svou pozornost a mysl. Jenže rozptýlení v této podobě na Raje k dispozici není. Chce to mít opravdu silnou osobnost a vůli, aby člověk vydržel být sám se sebou a uměl se “zabavit” bez elektroniky/internetu

Opalování pod palmovým listem
Relax na pláži – na Raje jsem se naučila být sama se sebou

Není sobec jako sobec

Začala jsem si více všímat svých niterných pocitů a přestala je potlačovat. Někteří to nazývají sobectvím – myslet primárně na sebe a věnovat čas sobě a aktivitám rozvíjející vlastní osobnost. Naštěstí už umím dávat přednost své spokojenosti před názorem ostatních. Moji blízcí přátelé jsou šťastní, když já jsem šťastná a naopak. Když to vezmu z druhého konce, tak sobci jsou ti, kteří štěstí ostatním nepřejí, ba jim ho závidí a žijí v iluzi, že když jsou oni nespokojení, tak musí být i jejich nejbližší, nejlépe by jim měli pomoci z problémů, do kterých se dostali sami, a běda, když pomocnou ruku nenabídnou… Kdo mě zná osobně, ví, že nemám problém pomoci, pokud je to v mých silách, už si ale dovolím vybírat, komu věnuji svou pozornost, energii a čas, protože je považuji za to nejcennější, co mohu někomu darovat, obzvláště ten čas, který plyne bez ohledu na to, jak s ním nakládáme, čas který proteče, již nikdy nedostaneme zpět. Proto ho chci věnovat činnostem/lidem, které dělají dobře mému srdci i mé mysli, rozhodně jím nechci plýtvat na někoho, kdo to neocení nebo si neustále stěžuje. 

Proč není Raja Ampat ráj pro každého 

Jednoduše proto, že každému vykouzlí na tváři úsměv něco jiného. Já miluju teplo a cestování, jiný by se na Raje ukousal nudou nebo by ho prudilo neustálé lechtání slunečních paprsků na kůži.  

Pro lepší představu chci zmínit pár faktů, jak to vypadá na ostrovech, které jsem navštívila (Pam, Gam, Arborek): 

  1. Jakmile se člověk dostane z Waisai, nenarazí kromě lodí na žádná jiná motorová vozidla. Přepravu loďkou z Waisai na vybraný ostrov je potřeba mít domluvenou dopředu. Plavby jsou poměrně drahé, záleží na typu lodi/motoru. Je proto lepší jezdit ve více lidech, čímž se náklady na přepravu rozmělní. Po souši se pohybuje člověk po svých.
  2. Na ostrovech výše vyjmenovaných nejsou restaurace ani obchody (pokud nepočítám na Pam a Arborku jednu malou dřevěnou budku, kde lze pořídit sušenky, chipsy, colu/limonádu – teplé), člověk je závislý na místních, u kterých se ubytuje, co mu uvaří. Což téměř všude představovalo ráno okolo 9 h. suché těsto (něco jako české buchty bez náplně nebo lívanečky bez polevy) případně smažený banán, k obědu okolo 12 h. rýže a k ní smažená zelenina, někdy přidali mastnou omeletu, tofu, nudle, a cca 2 – 3x do týdne smaženou/pečenou rybu nebo kuře, okolo 18 h. byla večeře podobná obědu, když zbyla zelenina z oběda, udělali z ní večer smažené zeleninové placičky 🙂  Např. na ostrově Pam jim došly po 3 dnech suroviny, takže jsme ve 4 lidech dostali k poslední večeři na ostrově mísu rýže a 8 vajec uvařených na tvrdo, nic víc. 
  3. Ubytování představuje dřevěnou chajdu o jedné místnosti, často jsou na kuřích nožkách na pláži a uprostřed je na zemi položená matrace s moskytiérou. 
  4. Elektřina šla pouze v noci z generátoru na pár hodin, cca od 18-24 hodin, tzn. žádná klimatizace, větrák, lednice, wifi, atd. 
  5. Koupelnu představuje kýbl naplněný vodou s menším rendlíčkem na polévání oplocený bambusem. WC je sice normální, jako jsme zvyklí v ČR, jen nesplachuje – k tomu opět slouží velký kýbl naplněný vodou a menším umělohmotným rendlíkem, též oploceno bambusem v těsném sousedství “sprchy”. 
  6. Oproti Bali nebylo k dispozici žádné ovoce, na Arborku první 3 dny jen banány, po zbytek pobytu nic. Co tam nedovezou, to tam není. Mladé kokosy naštěstí k dispozici jsou 🙂 
  7. Arborek je malilinkatý ostrůvek podobný např. Gili Meno, tzn. projdeš ho křížem krážem za 5 minut, tím pádem na ostrově toho moc k prozkoumání není, jakmile ale člověk skočí z mola do vody, přecházejí mu oči úžasem, kolik nádherně barevných korálů a ryb se tam nachází.   
  8. Vstup do této přírodní rezervace činí 1.000.000 rp (cca 1650 Kč)/osoba, přeprava na nejbližší ostrov opět vyjde minimálně na další milion rupií za loď.
  9. Veškeré odpadky, které si tam člověk přiveze, by si měl s sebou zase odvézt (my to tak poctivě udělali). Místní nemají jinou možnost, než odpadky pálit.
Arborek Raja Ampat
Ostrov Arborek z moře

Co je tu dnes, zítra být nemusí 

Dlouho jsem přemýšlela, zda o Raje Ampat napsat článek. Bála jsem se, aby se tam nezvedl turismus tak jako na Bali, ačkoli několik článků už o tomto magickém souostroví vyšlo, a uvědomuji si, že já sama jsem za hranicemi ČR turista, ovšem zde šlo o můj příspěvek a o můj vnitřní pocit. Ne, že by mé články měly takovou čtenost, že by se na Raju náhle chystaly davy lidí (v tomto případě jsem za to ráda), ale jde o řetězovou reakci v dlouhodobém měřítku. Nechci, aby Raju Ampat zdevastoval turismus jako např. zátoku Mayu Bay v Thajsku, kterou naštěstí uzavřeli, a prý zůstane nepřístupná až do roku 2021, protože tamní ekosystém turisti bezohledně zničili, a nyní se místní modlí za jeho obnovu. Thajskou zátoku navštívilo až 5000 turistů denně, což poničilo především korály, se kterými bychom víc než kdy jindy měli zacházet jako v rukavičkách. Tuny opalovacích krémů, odpadků a houfy lidí mu rozhodně neprospívá.

Pláž Raja Ampat
Pláž na Raje Ampat

Nakonec mi došlo, že přes veškerou nádheru, kterou jsem tam já osobně objevila, to není pro každého. Já sama jsem vydržela na Raje pouhé 3 týdny, protože pak už mě chytla neřízená chuť na cokoli jiného mimo rýži se smaženou zeleninou 😀

P. S. po příjezdu na Bali jsem snědla ještě v deset večer celou pizzu 😀 

I make a wish

Já si přeji, aby vybavenost na Raje Ampat zůstala stále takto “chudá”, čímž se přirozeně omezí její návštěvnost i přes nadměrnou, řekla bych až kýčovitou, “instafriendly fotogenost”, a zůstane tak otevřena pro cestovatele, kteří si přírodních krás váží, neberou je jako samozřejmost a neničí přírodu kvůli povrchnímu lovení lajků.  

Sdílej a inspiruj ostatní

Mohlo by se ti také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *