Bali bez make upu, Články, Poznej se mnou svět, Praktické rady

Transport na Bali – taxi vs. Uber, skútr, mezinárodní řidičák, doprava

Věděl/a jsi, že Uber není na Bali i v celé jihovýchodní Asii od poloviny dubna 2018 k dispozici? Chystáš se jezdit na skútru a nevíš, na kolik pronájem motorky vyjde, nebo jak si zajistit mezinárodní řidičák, a k čemu se ti takový kus papíru s razítkem může hodit? Netušíš, jaká je na Bali doprava a jak se po ostrově přepravovat. O pár řádků níže ti se vším poradím.

Pozn. uvedené ceny v článku jsou pouze orientační. Světle růžová slova v textu jsou jako obvykle aktivní odkazy. Jak jsem psala i u článku ohledně víz, blog píšu pro radost, nemám sjednanou placenou spolupráci, tudíž píšu objektivně o tom, co jsem sama využívala, ne proto, že mi za to někdo něco zaplatil.

Přeprava na Bali

Přeprava na Bali a vůbec v celé Indonésie funguje jinak, než na co jsme v Evropě zvyklí. Já například v Praze běžně využívám MHD, nejen že tím člověk šetří životní prostředí, ale co si budeme povídat, mnohdy je to mnohem rychlejší a méně stresující, než stát v zácpách a hledat poblíž centra parkování, a navíc tím člověk posiluje svou odolnost, toleranci a nikdy nevyjde z údivu – mě nikdy nepřestane překvapovat, kolik lidí v 21. století nezná antiperspirant, kapesník nebo sluchátka.

„Ostrovní“ hromadná doprava na Bali je zcela odlišná od té městské – všichni tu hromadně jezdí na skútrech. Na Bali jezdí i nějaké autobusy, ale jak, kde a za kolik, netuším. Jediné, co vím, že je děsná otrava za takovým autobusem nějakou dobu jet, nemoci ho předjet a čuchat ten smrad, co z něj vychází. Objednat si v Indonésii taxi je mnohem spolehlivější, komfortnější a oproti Západu jsou ceny za přepravu velmi nízké.

Jak si objednat dopravu, když Uber v JV Asii neseženeš

Uber (nejen) na Bali neseženeš proto, že veškeré své obchodní aktivity v jihovýchodní Asii prodal singapurské společnosti Grab. Jestli se tedy budeš chtít dostat např. z letiště do svého ubytování, stáhni si aplikaci Grab zde, která funguje úplně stejně jako Uber. Stejně jako Uber v Praze, i Grab má problém s parkováním na letišti ihned u výstupu, nicméně i tak si ho na přímo na letišti můžeš objednat, jen budeš muset vyjet výtahem do 3. nebo 5. patra (to si přesně nepamatuji), kde Grab řidiči parkovat mohou (vlastní zkušenost z 8/18).

Další poměrně oblíbenou přepravní společností je Go-Jek, aplikaci si můžeš stáhnout pro iOS zde a pro Android zde.

Firmy v Indonésii zajišťující přepravu
Uber si na Bali nezavoláš

Přes Grab nebo Go-Jek si můžeš objednat jak přepravu na skútru nebo autem, tak ale i jídlo, funguje to podobně jako např. damejidlo.cz. Go-Jek ti dokonce doveze i nákup, masérku, léky nebo uklízečku. Jedinou nevýhodou je, že nákupy zajišťují místní lidé, kteří nemají moc peněz, takže se zcela běžně stává, že na objednávky nad 200k rupií (cca 300 Kč) nemají a objednávku ti zruší, nebo tě poprosí, abys ji zrušil/a ty (jednou jsem si takhle sushi za 350k rupií objednávala 45 min., než jsem to vzdala a objednala si to na 2x za 180k rupií, a zaplatila raději dvě dopravy). Cena za dovoz jídla/nákupu se odvíjí podle vzdálenosti i vytíženosti řidičů, na kterou má vliv nejen čas objednávky, ale také počasí (když prší, lidé objednávají víc a řidičů jezdí méně), v průměru ale zaplatíš mezi 10k – 35k rupií (cca 15 – 50 Kč).

Dej si pozor na praktiky některých řidičů od Grabu nebo GoJeku. Tak jako všude, i tady se najde pár „vyčůránků“, kteří mají karmu u „zadele“, a snaží se na turistech trhnout, co to dá. Může se stát, že si přes aplikaci objednáš dopravu např. za 80k rupií, řidič ji potvrdí, ale zároveň napíše, že to je daleko a chce 100k nebo dokonce 150k. Nenech si to líbit, obzvláště když zrovna nepospícháš. Objednávku zruš a zkus jiného řidiče.

Jen pro představu, nyní ve 2018 vyjde transport autem z letiště např. do Canggu na cca 85k ruppí (cca 120 Kč), do Amedu na cca 450k rupií (cca 700 Kč).

Taxi na Bali

Popřípadě si ještě můžeš objednat taxi, aplikaci My Blue Bird si můžeš stáhnout zde

taxi na Bali
Modrá auta s nápisy „taksi“

Stejně jako všude jinde na světě vyjde taxi dráž než Grab/GoJek. Nicméně jsou spolehlivější, mohou vás bez problémů vyzvednou před východem na letišti, a nestalo se mi, že by někdy požadovali víc peněz, než bylo uvedeno v aplikaci. Jiné je to ovšem v případě, kdy si chytneš taxi na ulici, to už budou smlouvat. Vždy si s nimi stanov cenu dopředu a na té trvej. Také se mi stalo, že jsem si v noci chytla taxi, domluvila se s ním na určité částce a on pak na konci požadoval víc, že prý netušil, že je to tak daleko. V takovém případě mu dám tolik, na kolika jsme se dohodli (vyplatí se mít přesně, protože jinak tvrdí, že nemají nazpět), řeknu, že jsme se dohodli a vzdálenost viděl na mapě a bez dalších komentářů vystupuji z auta.

Pronájem skútru 

Jestli chceš prozkoumat ostrov za pár kaček po svém, a být zcela nezávislý/á, doporučuji pronajmout si skútr, což je zároveň nejlevnější a nejefektivnější způsob dopravy na Bali. Pokud si na řízení netroufáš, lze si ještě objednat celé auto i s řidičem v průměru za cca 1.200 Kč/den, počítej ale s tím, že autem je to všude mnohem zdlouhavější oproti skútru, ovšem chápu, že např. pro rodiny s dětmi pohodlnější. Doprava ve frekventovaných částech Bali je…jak to popsat…představ si třeba rozkopanou D1 v pátek odpoledne z Prahy do Brna nebo v neděli nazpět a přimysli si k tomu stovky skútrů okolo…na skútru tu kolonu objedeš, v autě budeš její součástí.

Výhled na Mt. Agung
Na skútru si můžeš dojet a zastavit, kde budeš chtít, a kochat se podle svého

Bohužel, kontakt na ověřeného řidiče nemám, protože cestuji jen na skútru, ale ve facebookové skupině Češi/Slováci na Bali se toto téma probíralo nesčetněkrát, takže tam určitě kontakt nalezneš. Pronájem běžného skútru vyjde na cca 550 – 700k rupií (cca 850 – 1000 Kč) na celý měsíc, pronájem na celý měsíc vychází levněji než na jednotlivé dny, kdy se sazba za pronájem pohybuje cca 55 – 70k rupií/den. Pozor, závisí také na lokalitě a druhu motorky. Sehnat např. běžný skútru v Kutě pod 70k/den či 1 milion/měsíc je téměř nemožné, na Nusa Penidě nešli nikde v dubnu 2018 pod 75k/den. V Padangbai zase často požadují jako zálohu originál pasu, na což bych nepřistoupila, obvyklá praktika to totiž není a pas bych v cizině z ruky nedala. Raději se nechám odvézt z letiště Grabem do ubytování a sháním skútr až na místě. Ptám se na ubytování, zda nepronajímají i skútry (většinou ano), a tady v Canggu mám nyní skútr z této půjčovny Harshey’s – výhoda je, že ti skútr i přivezou na adresu, jakou si řekneš. Slabší modely pronajímají i za 50k/den nebo 600k/měsíc. Každopádně si motorku po převzetí vždy zkontroluj a vyfoť, aby na tebe při vrácení nezkoušeli, že musíš zaplatit za poškrábání/poškození motorky apod. Pokud pojedeš se skútrem na Lombok, budeš potřebovat originál papíry od motorky, tak si o ně u majitele řekni. Na Gili Meno, Air, Trawangan se se skútrem nedostaneš, doprava je tam zakázaná, o to větší klid a pohoda tam vládne.

Doprava na Bali

Já preferuji skútr i přesto, že je doprava na Bali hodně chaotická, jezdí se tu tzv. intuitivně. Sice se říká, že se tu jezdí vlevo, ale já mám pocit, že se jezdí všude, kde je trochu volného místa. Semafory uvidíš zřídka a stejně se jimi málokdo řídí. Místo semaforů spíš narazíš na policajty s píšťalkou uprostřed křižovatky, kteří do dopravy vnáší svým máváním a pískáním akorát ještě větší zmatek než řád. Já už se nad tím nepozastavuji, ale rozumím, že pro někoho, kdo navštíví Bali poprvé, to může být šok. Na druhou stranu tu každý jezdí pomalu (průměrná rychlost je 40km/hod). Když si zvykneš na styl jízdy místních, že prakticky nekoukají za sebe – to co je za nimi, je starost těch za nimi, a že využijí sebemenší skulinku k popojetí dopředu, a že troubení je jen upozornění „pozor jedu“ (není to bráno negativně jako u nás), tak nakonec zjistíš, že nebezpečně tu jezdí akorát bezohlední turisti, kteří musí být za každou cenu všude první, nebo se pochlubit tím, že si půjčili silnou a hlasitou motorku. Prosím, jezdi opatrně, ohleduplně, přizpůsob se pomalému indonéskému tempu, a dej si pozor i na zvířata, která často vbíhají do cesty (psi, krávy, kočky, slepice, varani apod. jsou zde na denním pořádku).

A pamatuj, helma se nenosí kvůli policajtovi, ale kvůli sobě. Nevím jak ty, ale já si myslím, že se hlava v celku může občas hodit 🙂

Mezinárodní řidičský průkaz (MŘP)

K řízení skútru/auta na Bali (v zahraničí všeobecně) potřebuješ mezinárodní řidičák. Do Indonésie je potřeba typ podle vídeňské Úmluvy s platností na 3 roky (když paní na přepážce řekneš, že chceš řidičák do Indonésie, bude vědět) a je potřeba mít razítko i u A (viz obrázek níže).

Mezinárodní řidičský průkaz - oprávnění k řízení v zahraničí
Je potřeba mít razítko i v kolonce A
Mezinárodní řidičský průkaz vydaný v Praze
Mezinárodní řidičák podle vídeňské Úmluvy na 3 roky

Nově od 1. 7. 2018 ti ho udělají na jakémkoli úřadu s rozšířenou působností/registru řidičů, už nemusíš jet tam, kde máš hlášený trvalý pobyt. Vyřídí ho za 50 Kč na počkání a určitě se vyplatí jej mít. Může se zdát, že ten kus papíru s razítkem, kterému stejně nikdo nerozumí, k ničemu není, nicméně hodí se v případech, které si člověk nechce připustit, že by mohly nastat. Kdybys totiž měl/a například nehodu, ať už ji způsobíš nebo tě někdo srazí, a nedej bože, budeš potřebovat ošetření, a pak bys jednal/a s pojišťovnou, tak z ní nic nedostaneš. Pojišťovna si ráda najde sebemenší důvod, aby nemusela platit, pokud tedy budeš řídit bez oprávnění, je zrovna i toto tím důvodem, který využijí, aby ti nemuseli nic hradit. Další oblast, kde ti mezinárodní řidičák ušetří peníze, jsou pokuty místní policii. Věř mi, policajti rádi a často odchytávají „bule“ = bílé turisty na motorce, ať už pokud nemají helmu, nebo právě řidičák, protože to pro ně znamená velmi snadný výdělek.

K vyřízení MŘP potřebuješ:

 1. vyplněnou žádost – lze vyplnit i na místě, je to otázka minuty
 2. průkazovou fotku (nově od toho 1.7.18 by ti měli udělat fotku na místě, ale třeba na registru řidičů na Vyšehradě píší, že nemají fotografa k dispozici, tak si ji raději vezmi, ať tam nemusíš zbytečně dvakrát)
 3. občanku
 4. klasický řidičák – bez něj nelze MŘP získat
 5. poplatek 50 Kč

Já si MŘP vyřizovala na registru řidičů na Vyšehradě, jsou tam po – čt od 7:00 – 19:00 a v pátek od 7:00 – 11:00 (přes léto je otvíračka zkrácená).

Užij si cestování bez nehod 🙂

Pokud pro tebe byl článek aspoň trochu užitečný, budu ráda za hodnocení, viz hvězdičky vpravo dole, a za případné sdílení, aby se i ostatním cestovalo lépe 🙂

Sdílej a inspiruj ostatní

Mohlo by se ti také líbit...

2 Comments

 1. Vít Veselý says:

  Dobrý den,
  mohu se zeptat na ceny trajektů? A popřípadě jestli se dopravovat trajektami i s již půjčeným skútrem či ho vrátit a půjčit si tam jiný. Děkuji

  1. Krásný den, Vítku,

   já se přiznám, že když jsem cestovala sama, tak jsem raději jezdila se „svým“ skútrem – tedy půjčeným na Bali – s trajekty, abych nemusela shánět na vedlejších ostrovech jiný. Např. na Nusa Penidě byly skútry mnohem dražší a v horším stavu než na Bali (pod 75k rp/den nešly na NP sehnat).
   Každopádně na Gili se se skútrem dopravit nedá, protože je tam doprava zakázaná. Je potřeba počítat i s tím, že trajekt se může zaseknout v přístavu a místo 2h strávíte na lodi 10h, nebo že nějaký den nepojede, protože bude rozbitý (moje vlastní zkušenost, kdy jsem na Nusa Penidu musela jet speedboatem, protože trajekt nejel a zjistila jsem to až v přístavu, a jednou při návratu z Lomboku na Bali jsem místo 4.5h strávila na lodi 11.5h, protože byl nějaký problém v přístavu :-/ ). Rychlolodě (speedboats) jsou rychlejší, ale dražší a nedá se s nimi přepravit skútr, ty jezdí jak ze Sanuru, tak z Padangbai (Padangbai vychází i na rychlolodě často výhodněji). Trajekt stál loni z Bali na Lombok (nevím, zda se letos ceny nezvedly) přibližně 40k rp/osoba (cca 60Kč) + 80k rp/skútr (cca 120 kč), z Lomboku na Sumbawu to byla polovina. Pozor, pro přepravu trajektem na jiný ostrov budou chtít originál papíry od motorky – to si chce domluvit s tím, kdo vám ji půjčí (ale uplatit se dá i toto). Hodně štěstí při cestování 🙂 Niky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *